Gazdálkodás szellemi tulajdonnal
Hogyan lesz a szellemi alkotásból szellemi tulajdon, és hogyan termel a szellemi tulajdon jövedelmet vállalkozási környezetben? Segítségre, tanácsra van szüksége a vállalata által létrehozott és/vagy megvásárolt szellemi alkotás (ötlet, találmány, védjegy, szoftver, védett ismeret) üzleti célú hasznosítását kiszolgáló szerzői jogi és iparjogvédelmi feltételek megtervezéséhez és létrehozásához? Segítünk! Teljes körű szolgáltatást nyújtunk a szellemi alkotások üzleti célú hasznosítását kiszolgáló szerzői jogi és iparjogvédelmi eszközök létrehozásához vállalkozások részére.
Ars poétikánk szerint a szellemi alkotások védelmét biztosító jogi eszközöknek elsődlegesen a szellemi alkotások hasznosítását és megtérülését biztosító üzleti célokat kell kiszolgálnia. Szolgáltatásaink során ezért kiemelt hangsúlyt fektetünk az üzleti célú hasznosításnak és a rendelkezésre álló pénzügyi forrásoknak megfelelő szerzői jogi és iparjogvédelmi eszközök létrehozására. Ügyfeleink elsősorban olyan üzleti szervezetek, amelyek saját innovációs és kutatás-fejlesztési tevékenységük során állítják elő, adott esetben technológiatranszfer keretében szerzik be alapvetően üzleti hasznosítás céljából azokat a szellemi alkotásokat, amelyek védelmére, vagyongazdálkodás körében történő kezeléséhez szerzői jogi és iparjogvédelmi megoldások keresnek. Ha nem látja tisztán, milyen lépéseket kell megtennie ahhoz, hogy a vállalkozása által kifejlesztett vagy vásárolt szellemi alkotásából jövedelemtermelő szellemi tulajdon legyen, szellemi tulajdona pedig valóban jövedelemmel hasznosulhasson, bízza ránk magát! Megtaláljuk az üzleti céljainak megfelelő, célirányos jogi megoldást.
Szóval, védelem és megtérülés maximalizálva!
1.
lépés
Biztosítsa az üzleti hasznosításnak is megfelelő védelmet!
Funkciója: A szellemi alkotások célirányos védelmét és üzleti hasznosítását egyszerre biztosító, költséghatékony szerzői jogi és iparjogvédelmi eszközök megtervezése.
Miért szükséges: A szerzői jog és az iparjogvédelem alapvető feladata a szellemi alkotások védelme, és jogtiszta felhasználásának biztosítása. A vállalati környezetben a szellemi alkotások ugyanakkor alapvetően üzleti hasznosításra kifejlesztésre kerülő eszközök. A szerzői jogi és az iparjogvédelmi eszközöket ezért az üzleti célnak is alárendelt módon kell kialakítani és alkalmazni a vállalati környezetben. A szerzői jogi és az iparjogvédelmi eszközök létrehozása és fenntartása ráadásul jelentős pénzügyi befektetéssel is jár. A hatékony és a célirányos szerzői jogi és iparjogvédelmi eszközrendszer ezért csak az ezeket a szempontokat együttesen érvényre juttató módszeres tervezéssel hozható létre az üzleti környezetben.
Tovább »
Eset leírása: Elektromos haszongépjárművek fejlesztésére és gyártására szakosodott ügyfelünk nagyszámú egyedi szellemi alkotást hozott létre a piacképes végtermék megvalósítására irányuló fejlesztési folyamat során. A piaci helyzet nem várt változása miatt a végtermék hasznosítása nem tudott a tervezett formában megvalósulni. Szükségessé vált az üzleti modell átalakítása. Ügyfelünk ezért meg kívánta vizsgálni a létrehozott szellemi alkotások önálló hasznosításának, valamint az ehhez szükséges, és ezt támogató szerzői jogi és iparjogvédelmi eszközrendszer kialakításának feltételeit.
Feladat: Áttekintettük az ügyfelünk által létrehozott fejlesztési eredményeket. Ezek között azonosítottuk, és felmértük azokat a szellemi alkotásokat, amelyek önmagukban is forgalomképes lehetnek. Portfóliót alakítottunk ki az azonosított szellemi alkotások típusa és lehetséges hasznosítási módja alapján. A rendelkezésre álló piaci információk felhasználásával középtávú üzleti modellt hoztunk létre, melynek részeként meghatározásra kerültek a lehetséges jogi eszközrendszer megvalósításhoz felhasználható pénzügyi eszközök. Mindezek alapján javaslatot dolgoztunk ki az átdolgozott üzleti modellt támogató szerzői jogi és iparjogvédelmi eszközrendszer felállítására.
Eredmény: Ügyfelünk 47 db önállóan is hasznosítható szellemi alkotásból álló portfóliót hozott létre, melyet vagyona részeként is megjelenített. Ezek között 2 db olyan találmány, és 4 db olyan szoftver volt, amelyek önállóan hasznosítva is jó piaci kilátással rendelkeztek. Javaslatunk alapján a találmányokra ezért nemzetközi szabadalmi bejelentést tett. A portfolió részét képező további 41 db szellemi alkotást jellege és tartalma alapján know-how-ként kezelte. Az így kialakított eszközrendszerrel el lehetett indítani a szellemi alkotások önálló hasznosítására alapozott új üzleti modellt, és optimalizálni lehetett a portfólió üzleti hasznosítását támogató jogi költségeket. Az üzleti modellváltás sikeres lett. Ügyfelünk az egyik találmány hasznosítási, és az ehhez jól kapcsolható egyik szoftver felhasználói jogait értékesíteni tudta a nemzetközi piacon. Közben ugyanezekre a szellemi alkotásokra alapozva sikeres részegység gyártást tudott elindítani haszongépjárművek gyártására szakosodott autógyár beszállítójaként.
2.
lépés
Ellenőrizze le, hogy valóban az, aminek látszik!
Funkciója: A szellemi alkotások tulajdonjogi és iparjogvédelmi helyzetének, technikai kidolgozottsági és dokumentáltsági szintjének megállapítása.
Miért szükséges: A szellemi alkotások sajátos jószágok. Vállalati környezetben, üzleti célra történő hasznosíthatóságukat, piaci értéküket, az üzleti hasznosítást támogató jogi feltételrendszerük kialakítását jelentős mértékben befolyásolja valós tulajdonjogi és iparjogvédelmi helyzetük, műszaki-technikai kidolgozottságuk, használatba vételükhöz szükséges megjelenésük és dokumentáltságuk. E jellemzők aktuális állapota egyáltalán nem nyilvánvaló, ezért felmérésük és értékelésük sajátos szakmai ismeretek igényel. Ezek elmaradása viszont jelentős jogi és üzleti kockázattal jár.
Tovább »
Eset leírása: Kockázati tőkebefektetéssel foglalkozó ügyfelünk közös társaságot kívánt alapítani egy könnyű repülőgépek fejlesztésével foglalkozó korai fázisú vállalkozással. A befektetési folyamat elindítása előtt azonosítani kívánta a korai fázisú vállalkozás tulajdonában lévő saját fejlesztésű szellemi alkotások tartalmát és kidolgozottságát, mivel ez volt a korai fázisú vállalkozás egyetlen, és az üzleti hasznosítás szempontjából lényeges vagyoni eleme.
Feladat: A korai fázisú vállalkozással történő konzultációt követően listát állítottunk össze a tulajdonát képező szellemi alkotások azonosításához, tulajdonjogi és iparjogvédelmi helyzetének, technikai kidolgozottsági és dokumentáltsági szintjének megalapításához szükséges célirányos adatszolgáltatáshoz. A korai fázisú vállalkozással közösen értelmeztük az adatszolgáltatás során átadott információkat, és ezek felhasználásával elkészítettük a korai fázisú vállalkozás közös hasznosításra felajánlott szellemi alkotásainak auditálását.
Eredmény: Kockázati tőkebefektető ügyfelünk a szellemi alkotásokra vonatkozó audit jelentés alapján elindította a tőkebefektetést előkészítő folyamatot, amely sikeresen zárult. Az auditjelentés a közös hasznosításba kerülő szellemi vagyon felmérése mellett, a tőkebefektetési volumen meghatározásához is kiindulási alapul szolgált, mivel felhasználásával kerültek meghatározásra a tervezett üzleti hasznosításig szükséges kutatás-, eszköz- és piacfejlesztési, valamint iparjogvédelmi feladatok.
3.
lépés
Biztosítsa a vagyoni jog hiteles igazolásához szükséges feltételeket!
Funkciója: A szerzői művek és a védett ismeretek adott tartalommal, adott időpontban történő rendelkezésre állásának bizonyításához szükséges hatóság igazolás megteremtése
Miért szükséges: A szerzői művekkel, és különösen a védett ismeretekkel kapcsolatos jogérvényesítési eljárásokban kiemelkedő jelentősége van annak, hogy a vagyoni jog jogosultja hitelesen igazolni tudja, az adott időpontban az érintett szerzői mű és/vagy védett ismeret, az adott tartalommal a saját tulajdonában rendelkezésre állt. A bizonyítás csak hiteles dokumentumokkal lehetséges. Az önkéntes műnyilvántartásba vételi eljárás során keletkező hivatalos tanúsítvány, az azonosító számmal ellátott, hitelesített műpéldány, valamint a nyilvántartásba vétel hivatalos meghirdetése tudja biztosítani az ehhez szükséges feltételeket.
Tovább »
Eset leírása: Élelmiszeripari termékek gyártásával foglalkozó vállalkozás aktív termékfejlesztési tevékenységet folytatott. Ennek során nagy számban hozott létre, olyan jelentős értéket képviselő szellemi alkotásokat, amelyeket védett ismeretként kívánt kezelni, és ezekből szellemivagyon-portfóliót kívánt kialakítani. Nem álltak rendelkezésre az ehhez szükséges, a szellemi vagyon létezését és tartalmát hitelesen igazoló feltételek.
Feladat: A vállalat ügyvezetőjével és a termékfejlesztésért felelős vezetőjével közösen meghatároztuk annak a termékleírási sablonnak a tartalmát, amely szükséges volt, ahhoz, hogy a termékek érdemi tartalma rögzítésre kerüljön. Kiválasztottuk azokat a saját fejlesztésű szellemi alkotásokat, amelyeket a vállalkozás hosszú távon használni kívánt. A termékfejlesztési terület szakembereivel együttműködve a sablon alapján minden érintett szellemi alkotásra elkészítettük a műpéldányban rögzíteni kívánt termékleírást. Ezek felhasználásával, a vállalkozás képviseletében lebonyolítottuk az önkéntes műnyilvántartásba vételi eljárást.
Eredmény: A vállalkozás az önkéntes műnyilvántartásba vétel lebonyolítása során keletkezett dokumentumok felhasználásával összeállította a hiteles igazolható szellemivagyon-portfolióját, és ennek alapján aktiválta számviteli nyilvántartásába a szellemi vagyonát. Az aktiválás auditálása során eljáró auditor az önkéntes műnyilvántartásba vétel során keletkezett dokumentációhoz kötött jóváhagyását, amelyet a vállalkozás teljesíteni tudott.
4.
lépés
Biztosítsa az üzleti hasznosításnak is megfelelő védelmet!
Funkciója: A magyar és a nemzetközi szerzői jogi és iparjogvédelmi eljárások megindításához szükséges szakszerű beadványok elkészítése: szabadalmi bejelentés, használati mintaoltalmi bejelentés, védjegybejelentés, formatervezési mintaoltalmi bejelentés.
Miért szükséges: A magyar és a nemzetközi szerzői jogi és iparjogvédelmi eljárások jellemzője, hogy lebonyolításukhoz jogszabályok által előírt formai és tartalmi feltételeknek megfelelő beadványok (pl. szabadalmi leírás, védjegy bejelentés, árujegyzék, stb.) elkészítése szükséges. A beadványok elkészítése szakirányú tudást, és több területen (pl. szabadalmi vagy használati mintaoltalmi igénypontok) nagy gyakorlatot igényel ahhoz, hogy valóban a szellemi alkotás versenyelőnyt biztosító tartalmának, és a tervezett üzleti hasznosításnak megfelelő védelem kerüljön kialakításra. A magyar és a nemzetközi szerzői és iparjogvédelmi eljárások hatékonyan csak ezekre a beadványokra alapozva folytathatók le.
Tovább »
Eset leírása: Fémmegmunkáló szerszámok gyártására szakosodott ügyfelünk egyik megrendelése teljesítése során kifejlesztett egy új és egyedi szerszámbetét konstrukciót. A betétkonstrukció kialakítása lehetővé tette nagy vastagságú lemezek hidegsajtolással történő megmunkálását, olyan módon, ahogyan az korábban nem volt lehetséges. A konstrukció egyedi műszaki megoldása hosszú élettartamot biztosított a betétnek, ezért jelentős mértékben csökkentette a szerszámok karbantartási igényét. Ügyfelünk 5 évre becsülte a betétkonstrukció alapját képező szellemi alkotás kedvező piaci hasznosíthatóságát biztosító hasznos élettartalmát. Így erre az időszakra kívánt a betétkonstrukció alapján képező szellemi alkotásra célirányos és költséghatékony jogi védelmet kialakítani.
Feladat: A várható hasznos élettartam, és a betétkonstrukció alapját képező szellemi alkotás jellege alapján használati mintaoltalom megszerzését javasoltuk ügyfelünknek. A betétkonstrukció lényegei elemeit tartalmazó műszaki dokumentáció felhasználásával elkészítettük a használati mintaoltalmi leírás első verzióját. Erre alapozva újdonságkutatást végeztünk. A kutatási eredmények felhasználásával módosítottuk a használati mintaoltalmi leírás tartalmát, és elkészítettük a magyar használati mintaoltalmi eljárás elindításához szükséges bejelentési dokumentációt.
Eredmény: Ügyfelünk bejelentése eredményes volt, ezért magyar használati mintaoltalmat szerzett a betétkonstrukcióra. Ezt követően 5 évig tudta a potenciális versenytársak kizárásával alkalmazni a betétkonstrukciót az általa gyártott szerszámokban. A magyar használati mintaoltalom jó versenyelőnyt biztosított számára, mivel a konstrukció szerinti betéttel gyártott szerszámok alacsony karbantartási igényük mellett is hosszú élettartamúnak bizonyultak.
5.
lépés
Szakszerű segítséggel biztosabban célhoz ér!
Funkciója: Hivatásos képviselet ellátása a magyar és a külföldi intézmények előtti iparjogvédelmi és szerzői jogi eljárásokban.
Miért szükséges: Az iparjogvédelmi és a szerzői jogi hivatalos eljárásokat magyar, külföldi vagy nemzetközi intézmények előtt, egyedi szabályok alapján kell lefolytatni. A hivatalos eljárások az oltalom megadását, a lajstromok vezetését (pl. jogutódlás és hasznosítás regisztrálását), az oltalommal összefüggő egyéb eljárásokat (pl. megsemmisítés, nemleges megállapítás, bitorlás) foglalják magukban. A szerzői jogi és az iparjogvédelmi eljárások egyedi jellegük miatt célirányosan és költséghatékonyan szabadalmi ügyvivő közreműködésével folytathatók le. A tapasztalat szerint a szabadalmi ügyvivők igénybevételét nem érdemes „megtakarítani”.
Tovább »
Eset leírása: 25 százalékos piaci részesedésű magyar nagyvállalat stratégiai arculatváltást indított el. Ennek részeként olyan 10 megjelölésből álló új termékarculat bevezetését kezdte meg, melynek központi elemét a nemzeti trikolor színei, valamint a nemzeti megjelölésre alapozott megnevezések határozták meg. Cél az új arculat részét képező megjelölések széles körű védettségét biztosító iparjogvédelmi oltalom megszerzése volt.
Feladat: Feladatunk a megjelölések védjegyként történő bejegyzéséhez szükséges iparjogvédelmi eljárások lebonyolítása volt. Mivel a bejegyzési eljárások során többféle érdemi gátló akadály (felszólalás) merült fel, ezért feladatunk a kapcsolódó jogi eljárások lefolytatását is magában foglalta.
Eredmény: A védjegyoltalom megszerzésére irányuló iparjogvédelmi eljárások sikeresen befejeződtek, ezért megfelelő jogi támogatást adtak az arculatváltásnak. Jelenleg a társaság árbevételének közel 30 százalékát, a sikeres új arculattal megkülönböztetett népszerű termékek értékesítéséből éri el.
6.
lépés
Határozza meg a piaci értéket, üzleti céljai eléréséhez!
Funkciója: A szellemi alkotások vagyonelemként történő nyilvántartásához, valamint hasznosításának előkészítéséhez szükséges feltétel teljesítése.
Miért szükséges: A szellemi alkotások sajátossága, hogy valós piaci értékük jelentősen eltérhet az előállításuk és/vagy a kifejlesztésük során felmerült kiadásoktól. A jogi szabályozás ezért piaci értékük megállapítását írja elő arra az esetre, ha a vállalkozások vagyonelemként kívánják nyilvántartani az általuk kifejlesztett szellemi alkotásokat könyvelésükben. A szellemi alkotások üzleti hasznosításának is alapfeltétele, hogy ismert legyen valós piaci értékük
Tovább »
Eset leírása: Építőanyagok fejlesztésével foglalkozó partnerünk a nemzetközi piacon is újnak tekinthető terméket fejlesztett ki, saját üzleti tevékenysége körében végrehajtott kutatás-fejlesztési tevékenységgel. Mivel a fejlesztés sikeresen került befejezésre, és partnerünk jelentős saját forrást használt fel a kutatás-fejlesztés során, ezért a kifejlesztett terméket vagyoni elemként kívánta feltüntetni könyvelésében. Partnerünk részletes üzleti tervvel rendelkezett a saját fejlesztésű termék tervezett hasznosításáról.
Feladat: Feladatunk az új termék alapját képező szellemi alkotás vagyonértékelésére irányult.
Eredmény: Társaságunk megvizsgálta a szellemi alkotás azonosíthatóságáról, érdemi műszaki tartalmáról, és tervezett üzleti hasznosításáról rendelkezésre álló dokumentumokat. Mivel ezek nem voltak teljes körűek a vagyonértékeléshez szükséges módon és mértékig, ezért partnerükkel közösen pótoltuk a hiányokat. Ezt követően társaságunk jövedelemalapú megközelítéssel meghatározta a szellemi alkotás piaci értékét. A piaci érték 2,5-szeres lett a szellemi alkotás kutatás-fejlesztési kiadásainak. A vagyonértékelést független könyvvizsgáló auditálta, ezért partnerünk vagyoni elemként tudta feltüntetni a szellemi alkotást könyveiben.
7.
lépés
Teremtse meg a vagyoni jogok hasznosításának feltételeit!
Funkciója: A szellemi alkotásokra vonatkozó vagyoni jogok üzleti hasznosításához szükséges szerződéses (kötelmi) jogi feltételek megteremtése: átruházási szerződések, hasznosítási és használati szerződések, felhasználási szerződések.
Miért szükséges: A szellemi alkotások üzleti hasznosításának lehetséges és gyakori formája a szellemi alkotásra vonatkozó vagyoni jogok értékesítése, használatba vagy hasznosításba adása, amelyet gyakran technológiatranszfernek is neveznek. Összetett jogi, műszaki-technikai, pénzügyi és üzleti tartalmuk miatt ezek az ügyletek általában egyedi megközelítést igényelnek, és sikeres megvalósításuk is többnyire csak a felek tartós és szoros együttműködésével lehetséges. A szerződések feltételrendszerének kialakítása ezért a technológiatranszfer területén megszerzett innovációmenedzsment felkészültséget és gyakorlatot is igényel, az iparjogvédelmi és a szerzői jogi tárgyú szerződési konstrukciók ismerete mellett.
Tovább »
Eset leírása: Ügyfelünk egy külföldi korai fázisú vállalkozás által élelmiszeripari és kozmetikai alapanyagok gyártására kifejlesztett technológiát kívánt Magyarországon hasznosítani. A hasznosítás részeként a célra alkalmas üzemet is meg kívánt építeni, és a technológia magyar alapanyagbázisra kialakított kiviteli alakját is ki kívánta fejleszteni. Korábban hasonló ügyletben még nem vett részt, ezért konzultációs, valamint az üzleti céljainak megfelelő konstrukció kialakítására irányuló igényével fordult hozzánk.
Feladat: Konzultációs folyamat során azonosítottuk ügyfelünk szándékát, és az ügylet sikeres megvalósításához rendelkezésére álló feltételeket. Áttekintettük az érintett szellemi alkotásról közhiteles nyilvántartásokban elérhető, és a szellemi alkotás vagyoni jogaival rendelkező korai fázisú vállalkozás által rendelkezésre bocsátott információkat. Az így rendelkezésre álló információk alapján Magyarország területére vonatkozó kizárólagos hasznosítási (licenc) szerződés megkötését javasoltuk partnerünknek, azzal a kiegészítéssel, hogy vonja be a korai fázisú vállalkozást a hazai alapanyagbázissal kapcsolatos kutatás-fejlesztési feladatok végrehajtásába. Eredményes megvalósítás esetén pedig azt ajánlottuk, hogy az így létrejövő új szellemi alkotás a felek közös tulajdonban kerüljön.
Eredmény: Tanácsunk alapján ügyfelünk Magyarország területére irányuló kizárólagos, a hasznosítás módjában korlátlan licencszerződést kötött a korai fázisú vállalkozással. Ezt követően saját erős beruházás keretében megépítette a licencszerződés tárgyát képező szellemi alkotás használatához szükséges gyártóüzemet, amelyhez a korai fázisú vállalkozás konzultációs és tervezési segítséget nyújtott. Az üzem működésének megkezdését követő első évben sikerült a magyar alapanyagbázissal kapcsolatos közös fejlesztést befejezni. Az új technológiai know-how a felek 50-50%-os közös tulajdonába került.
8.
lépés
Szakértő segítségével csökkentse az üzleti kockázatot és a veszteséget!
Funkciója: Iparjogvédelmi és szerzői jogi konzultáció szellemi alkotások vállalati gazdálkodást érintő és üzleti hasznosításával kapcsolatos kérdésekben
Miért szükséges: A szellemi alkotások sajátos jószágok, amelyek kezelése iparjogvédelmi vagy szerzői jogi eszközök igénybevételét is igényelheti a vállalati gazdálkodás és/vagy az üzleti tevékenység körében. A tapasztalat, hogy ez a szaktudás nem áll rendelkezésre házon belül. Így a problémák valódi felmérése, a megoldások kidolgozása és megvalósítása többnyire külső segítséggel lehetséges.
Tovább »
Eset leírása: Ügyfelünk munkavállalója olyan találmányt hozott létre ügyfelünk eszközeinek felhasználásával a munkaideje alatt, amely ugyan nem illeszkedett közvetlenül ügyfelünk tevékenységi körébe, de megfelelő alapot nyújthatott üzleti tevékenysége új piaci területre történő kiterjesztésére. Ügyfelünk korábban nem folytatott kutatás-fejlesztési tevékenységet. Így tanácstalan volt a létrejött szellemi alkotás tulajdonviszonyának, díjazásának, iparjogvédelmi kezelésének rendezésével kapcsolatban.
Feladat: Megvizsgáltuk a találmány létrejöttének körülményeit, a feltaláló munkaviszonyának szabályozását. Bár a megfelelő szabályozás nem állt rendelkezésre, egyértelművé vált, hogy a létrehozott szellemi alkotás szolgálati találmánynak tekinthető. A hiányzó szabályozást kidolgoztuk, és segítettünk ügyfelünk. mint munkaadó, és a feltaláló, mint munkavállaló közötti találmány díjszerződés létrehozásában. Kutatás lebonyolítását javasoltuk a találmány tárgyával kapcsolatban, majd a kutatási jelentés elemzését követően szabadalmi bejelentés benyújtását javasoltuk.
Eredmény: Ügyfelünk rendezni tudta a találmánnyal kapcsolatos tulajdon- és munkajogi kérdéseket, ezért meg tudta kezdeni a találmány hasznosítását. A tárgyban megszerzett magyar szabadalmi oltalom megfelelő védelmet nyújtott a találmány szerinti termék versenyképességének megőrzésében, a piacra lépés időszakában.
9.
lépés
Vegye igényben a vissza nem térítendő támogatásokat!
Funkciója: Pályázat elkészítése, és a pályázati folyamat lebonyolítása a hazai és a külföldi iparjogvédelmi bejelentések költségeihez igényelhető vissza nem térítendő támogatásra.
Miért szükséges: A magyar gazdaságpolitika már régóta kiemelt szempontként kezeli a magyar szellemi alkotások piacra jutását, melynek alapvető feltétele az üzleti hasznosítás támogató iparjogvédelmi oltalom megszerzése. Mivel a magyar, és különösen a külföldi iparjogvédelmi eljárások költségei magasnak tekinthetők a hazai fejlesztésű szellemi alkotások tulajdonosainak, ezért vissza nem térítendő támogatás igényelhetnek a magyar és a külföldi iparjogvédelmi eljárások költségeire. Az ehhez szükséges pályázat elkészítése iparjogvédelmi és pályázatíró szakmai tudást igényel.
Tovább »
Eset leírása: Ügyfelünk saját kisvállalkozása körében mezőgazdasági erőgépek felújításával foglalkozott. Ennek során olyan új műszaki megoldást talált fel, amely lehetővé tette a hazai termelőknél nagyszámban található erőgépek használati értékének jelentős mértékben történő növelését, felújításuk során. Ügyfelünk megítélése szerint találmánya a hazai és a külföldi piacon is érdeklődésre tarthat számot, mivel az érintett traktortípust korábban nagy számban értékesítették. Ügyfelünk aktuális pénzügyi helyzete nem tette lehetővé a hazai iparjogvédelmi bejelentésre alapozott külföldi iparjogvédelmi eljárások megindítását.
Feladat: Megvizsgáltuk és megfelelőnek találtuk ügyfelünk pályázati jogosultságát. Mivel a magyar iparjogvédelmi bejelentést is mi készítettük, ezért ennek a felhasználásával, elkészítettük és elindítottuk az európai szabadalmi bejelentést. Ezt követően elkészítettük, és benyújtottuk ügyfelünk pályázatát. A kedvező pályázati döntést követően közreműködtünk a pályázati elszámolás elkészítésében, és a vissza nem térítendő támogatás megszerzésében.
Eredmény: Ügyfelünk a támogatás felhasználásával meg tudta szerezni a magyar és ez európai szabadalmi oltalmat, amely saját pénzügyi eszközeire alapozva nem lett volna lehetséges. A találmány hasznosítását már a magyar bejelentés benyújtását követően megkezdte, és a sikeres hazai piaci bevezetés alapján több külföldi érdeklődő is jelentkezett a találmány együttműködés keretében történő közös hasznosítására.
10.
lépés
Az első lépés a szellemi vagyon átlátható, értéknövelő kezeléséhez!
Funkciója: A szellemi vagyongazdálkodáshoz szükséges alapfeltételek megteremtése a területre vonatkozó szabályzatok kidolgozásával, és a vállalati gazdálkodás körébe történő bevezetésével.
Miért szükséges: A jogszabályoknak megfelelő prudens, a tulajdonosok és a munkavállalók érdekeit is integráló vagyongazdálkodásnak kiemelkedő szerepe van a szellemi alkotások terén. A szellemi vagyongazdálkodás iparjogvédelmi és szerzőjogi, munkajogi, kötelmi jogi, számviteli és pénzügyi, valamint innovációmenedzsment szakmai feladatokat is magában foglal. Így az érintett vállalati területek egészét átfogó, egységes szemléletű szabályozást igényel. Ennek a szellemi alkotások létrehozásával, nyilvántartásával, védelmével és hasznosításával összefüggő vállalati folyamatok egészére ki kell terjednie. Ehhez lehetnek megfelelő eszközök a szellemi alkotásokkal összefüggő vállalati szabályzatok.
Tovább »
Eset leírása: Ügyfelünk az államháztartás alrendszereiből alapított vállalkozás, amely részben jogszabályi kötelezettségei, részben saját kutatás-fejlesztési tevékenysége megkezdése miatt kényszerült a szellemi vagyongazdálkodás szabályozott feltételeinek megteremtésére. Korábbi tapasztalatok, és megfelelő belső feltételek hiányába, külső szakértőt kívántak igénybe venni a szabályzatok elkészítésére, és a bevezetés támogatására.
Feladat: Feladatunk a szellemi vagyongazdálkodási szabályzat elkészítése, és a bevezetés támogatása volt. A szabályzatot a vállalati kutatás-fejlesztési tevékenységre, az ennek során létrehozott szellemi alkotásokkal kapcsolatos bejelentési, nyilvántartási, iparjogvédelmi, hasznosítási és díjazási területekre is ki kellett terjeszteni.
Eredmény: A szabályzat elkészítése 2 hónapot igényelt. A szabályzat bevezetéséhez támogatást nyújtott az I.M.A. Innovációmenedzsment Akadémia is, amely kihelyezett tanfolyam keretében biztosította a szellemi vagyongazdálkodás szükséges alapismeretek átadását. Ügyfelünk 6 hónap alatt vezette be az érintett vállalati működési területeken a szellemi vagyongazdálkodási szabályzatot.