Használati minta
Használati mintaoltalom szerezhető valamely tárgy kialakítására, szerkezetére, részeinek elrendezésére vonatkozó megoldásra, amennyiben az új, feltalálói lépésen alapul és iparilag alkalmazható. Az érdemi feltételek tartalma hasonló, de nem azonos a szabadalmazható találmánynál alkalmazott feltételekkel. A találmány és a használati minta közötti különbség alapvetően 3 területen mutatkozik meg:
□ A használati mintaoltalom csak a műszaki megoldások egy, előzőek szerinti korlátozott részére szerezhető meg (például eljárásra használati mintaoltalom nem szerezhető).
□ A másik különbség, hogy az oltalom megszerzéséhez szükséges érdemi feltételek az alkotótevékenység alacsonyabb szintjét feltételezik, ezért a használati minta-oltalommal a nem találmányi szintű, de újításnak tekinthető műszaki megoldásokra is a szabadalmi oltalomhoz hasonló jogi védelmet biztosítható.
□ Végül a harmadik lényeges különbség az oltalom megadására irányuló eljárásban mutatkozik. A használati minták esetén csak alaki és korlátozott érdemi vizsgálatra kerül sor, az újdonság és feltalálói lépés nem kerül vizsgálatra, ezért nem történik olyan részletes és átfogó érdemi vizsgálat, mint a szabadalmi oltalom megadása során.
Amennyiben a használati minta nem felelt meg az oltalom alapításához szükséges feltétételek, a közzétételt követően megsemmisítése kérhető. A használati minta esetén az oltalmi idő legfeljebb 10 év lehet. A hétköznapi nyelvben gyakran hívják ezt az oltalmi formát kis szabadalomnak, az egyszerűsített eljárási rend, és a rövidebb oltalmi idő miatt.
Kidolgozott egy ötletet, van egy működő technikai, technológiai újítása, aminek az üzleti hasznosításához jogi védelmet szeretne biztosítani? Vegye igénybe kapcsolódó iparjogvédelmi szolgáltatásunkat!
Iparjogvédelmi bejelentés » Használatiminta-oltalom bejegyzés
Kapcsolódó fogalmak: Kis szabadalom