Formatervezésiminta-oltalom, a design iparjogvédelmi oltalma

A formatervezésiminta-oltalom sajátos iparjogvédelmi oltalmi forma. Tekinthetjük úgy, hogy hidat képez a szerzői jogi és az iparjogvédelmi oltalom között. Kezelhetjük úgy, mint más iparjogvédelmi oltalmi formák hatékony kiegészítő jogi eszköze. Az alábbiakban röviden áttekintjük ennek a sokszínű és különleges iparjogvédelmi oltalmi formának az alapvető jellemzőit és sajátosságait.

Miképp lehetséges az ipari tervezőművészeti alkotás iparjogvédelmi oltalma?

A formatervezésiminta-oltalom az ipari vagy a kézműipari felhasználási célra létrehozott árucikkek (termékek) egészének, vagy részének megjelenésére alkalmazott ún. formatervezési minták jogi védelmi eszköze. A formatervezési minták ipari tervezőművészeti alkotásként jönnek létre. Az ipari tervezőművészeti alkotások szerzői jogvédelem alatt állnak. Joggal merül fel a kérdés, hogy akkor mi értelme van az iparjogvédelmi oltalomnak? A válasz egyszerű. A szerzői jog alapvetően az esztétikai tartalom védelmére, az iparjogvédelmi oltalom pedig az üzleti célú felhasználását támogató védelmi formára helyezi a hangsúlyt. Az ipari és üzleti célra létrehozott ipari tervezőművészeti alkotások, tehát a formatervezési minták esetén ezért az iparjogvédelmi oltalom a szerzői jognál célirányosabb oltalmi forma.

Formatervezési mintaoltalom

Melyek a formatervezésiminta-oltalom feltételei?

A formatervezésiminta-oltalom tárgyaival kapcsolatos érdemi feltételeket a formatervezési minták oltalmára vonatkozó 2001. évi XLVIII. törvény tartalmazza. E szerint a formatervezésiminta-oltalom tárgyai kizárólag az új és az egyéni jellegű minták lehetnek. A formatervezésiminta-oltalom tulajdonosa kizárólagosan jogosult az oltalom tárgyát képező formatervezési minta oltalmi körében meg-határozott terméken történő használatára és/vagy a használat engedélyezésére. Az oltalmi kör tárgyát képező termékek meghatározását nemzetközi osztályozás tartalmazza.

Hogyan jön létre a formatervezésiminta-oltalom?

A formatervezésiminta-oltalom az oltalom megszerzésre irányuló eljárásban keletkezik. Az oltalom megszerzésére irányuló kérelmek elbírálásával, az oltalom megadásával, és a megadott oltalmak nyilvántartásával a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala foglalkozik Magyarországon. A formatervezésiminta-oltalom 5 évig érvényes, és újabb négy alkalommal 5-5 évre meghosszabbítható. Magyarországon lehetséges magyar nemzeti, európai uniós (ún. közösségi) és nemzetközi formatervezésiminta-oltalom megszerzése. Ha a minta csak Magyarországon kerül használatra és hasznosításra akkor elegendő magyar nemzeti oltalom megszerzése. Ha a minta külföldön is használatra és/vagy hasznosításra kerül, akkor érdemes európai uniós bejelentést indítani, és abból a világ egyéb részeire kiterjeszthető nemzetközi bejelentést származtatni. 

Bár a formatervezési minta egyértelműen az árucikk (termék) megjelenésére vonatkozó oltalom, néha kiegészítő oltalmi forma is lehet az árucikk csomagolására irányuló védjegybejelentéshez, vagy az árucikk szerinti termék műszaki tartalmának védelmére irányuló használatiminta-oltalmi bejelentéshez. Ez utóbbinak abban az esetben van érdemi jelentősége, ha a műszaki tartalom és a megjelenési forma szorosan összekapcsolódik. 

A formatervezési mintára vonatkozó iparjogvédelmi oltalom nem zárja ki a formatervezési minta alapját képező ipari tervezőművészeti alkotás szerzői jogvédelmét. Így mérlegelés tárgyát képezi, hogy adott esetben melyik a kedvezőbb oltalmi forma. Szélesebb körű ipari és üzleti hasznosítás esetén (például sorozatban gyártott terméken történő felhasználás esetén) egyértelműen a for-matervezésiminta-oltalom tekinthető a célra irányuló, praktikusabb oltalmi formának. 

Kérje szabadalmi ügyvivő segítségét az oltalmi forma kiválasztásában, valamint az iparjogvédelmi eljárás lebonyolításában!

Iparjogvédelmi bejelentés » Formatervezésiminta-oltalom bejegyzés

formatervezésiminta-oltalom

iparjogvédelem

Kiss János József • 1051 Budapest, Arany János u. 15. III. lph III./5. • Telefon: (+36 1) 302 4443 • E-mail: kiss.janos.jozsef@kjj.hu